Staff List

2017-2018

SENIOR SCHOOL SENIOR MANAGEMENT TEAM

PREP SCHOOL SENIOR MANAGEMENT TEAM

BUSINESS CENTRE

WHOLE SCHOOL RESPONSIBILITIES

  • Senior Teacher - Public Examinations, UCAS PQA and Sixth Form - Mr Carl Gladwell
  • Senior Teacher - Teacher Training (ITT & NQT) and Marketing (Website and School Magazine) - Mr Philip Friend
  • Digital Learning Coordinator and Thinking Skills Coordinator - Miss Laura White

SENIOR SCHOOL CAREERS AND HIGHER EDUCATION

  • Head of Careers - Mrs Sue Weighell
  • UCAS Coordinator - Mrs Kate Hawtin, assisted by UCAS advisors - Mrs Jacki Deakin, Mrs Lorinda Munro-Faure, Mr Carl Gladwell and the Sixth Form Tutor Team
  • Oxbridge Coordinators - Mrs Lorinda Munro-Faure, Dr Elodie Nevin 
  • Oxbridge Mentors - Mrs Claerwen Patterson, Dr Kathleen Puech, Dr Jennifer Taylor, Mr Jonathan Worthen
  • Outreach Coordinator - Mrs Vic Alexander
  • Outreach Assistant for Gosden House - Mrs Jane Cowx

ICT AND ANNIVERSARY HALLS

Senior School Librarian  Mrs Kathryn Bainbridge, BA, MA Loughborough, CILIP kathryn.bainbridge@stcatherines.info

FOUNDATION OFFICE

SENIOR SCHOOL TEACHING STAFF

TECHNICIANS

MODERN FOREIGN LANGUAGE ASSISTANTS

SCHOOL HOUSEMISTRESSES

  • ASHCOMBE  Mrs Amanda White
  • MERRIMAN  Mrs Rosa McQuade
  • MIDLETON  Mrs Kirsty Meredith
  • MUSGRAVE  Mrs Penny Harris
  • RUSSELL-BAKER  Mrs Izzy McLean
  • STONER  Mrs Simone Berry

ASSISTANT HOUSEMISTRESS IN MIDLETON, SUPPORTING THE SENIOR HOUSEMISTRESS – Mrs Sophie Hay

FOURTH FORM TUTORS

  • ASHCOMBE  Mrs Caroline Warren
  • MERRIMAN  Mr Alasdair Wright
  • MIDLETON  Miss Emily Ward
  • MUSGRAVE  Miss Milly Marsh
  • RUSSELL-BAKER  Miss Beth Bathurst
  • STONER  Mrs Grace Hermitage

U3/L4 HOUSE TUTORS

  • ASHCOMBE  Mrs Debbie Kitchen
  • MERRIMAN  Mrs Hannah Simcock
  • MIDLETON  Miss Ceri-Anne Greenfield
  • MUSGRAVE  Miss Katie Evans
  • RUSSELL-BAKER  Ms Tamsyn White
  • STONER  Mrs Alison Earnshaw-Punnett

SIXTH FORM TUTORS

Mrs Jean Arrick, Mrs Catherine Peel, Mr Carl Gladwell, Dr Mark Bramwell, Dr Kathleen Puech, Mrs Sue Weighell, Mr Matthew Greenfield, Mr Philip Friend,  Mr Nigel Watson, Ms Louise Robson, Miss Alice Kirrage, Dr Jennifer Taylor

ASSISTANT TUTORS

  • ASHCOMBE  Mrs Lorraine Kowalewska
  • MERRIMAN  Mrs Montse Gil Rivas
  • MIDLETON  Miss Laura Cox
  • MUSGRAVE  Mrs Davina Byrne
  • RUSSELL-BAKER  Mrs Angelique Burns
  • STONER  Mrs Rebecca Devine

BOARDING HOUSEMISTRESSES

  • BRONTE  Mrs Helen Hobourn
  • SYMES  Mrs Helen Harkness
  • RESIDENT IN SYMES  Mrs Hannah Simcock
  • KELLER  Mrs Isabel Cook
  • HEAD OF SIXTH FORM BOARDING  Mrs Vic Alexander
  • ASST SIXTH FORM  Miss Alice Kirrage

ADMINISTRATION SENIOR SCHOOL

PREPARATORY SCHOOL TEACHING STAFF

Librarian  Mrs Jacqueline Sadler, BA Brunel jacqui.sadler@stcatherines.info 

PGCE - Post Graduate Certificate of Education  QTS - Qualified Teacher Status 

 

ACADEMIC MENTORING

TEACHING ASSISTANTS

Miss Rebecca Harding, Mrs Suzie O’Donnell, Mrs Claire Blythe, Mrs Jane Killick, Mrs Louise Silvester, Mrs Jane Pink, Mrs Sarah Grewal

ADMINISTRATION PREP SCHOOL

MEDICAL CENTRE SISTERS

medical@stcatherines.info

Sister Linda Green RGN – Senior Nursing Sister, Sister Katie Downes RN Part 15, Mrs Maya Garside, Sister Loretta Pope, RGN, Sister Kate Simpson RGN

ST CATHERINE’S DANCE SCHOOL

AFTER SCHOOL CARE

Mrs Wendy Bacon (Lead Supervisor), Mrs Jean Greenwood, Mrs Janet Keane, Mrs Jennifer Sabin, Miss Tania Whatley, Mrs Sophie Wilson (Deputy Supervisor)

GAP STUDENTS

Miss Emma Furphy, Miss Alexandra Gore, Miss Ruby Lawler, Miss Madeline Murrie, Miss Eilish Parsons, Miss Bridget Whitnall

INSTRUMENTAL MUSIC TEACHERS

PIANO

  • Miss Elizabeth Hayley, FRSA GRSM LRAM LGSMD LTCL - Head of Keyboard
  • Miss Nadine Andre, BMus, MMus Performance Royal Northern College of Music
  • Mrs Amy Dickinson, BA Mus Cantab, QTS
  • Mrs Julia Freeman, LRAM (perf) PGDip
  • Miss Tia Kuchmy, Mus.B, GRNCM, ARNCM, LRAM, ARCM
  • Miss Jinah Shim, BMus London

ORGAN

  • Mr David Hobourn, GTCL, FTCL, LTCL, FRCO

PERCUSSION AND CONTEMPORARY MUSIC

  • Mr Ian Young, DipRSL LCGI GRMSM (Percussion) - Head of Percussion and Contemporary Music
  • Mr Stuart Henshall, BA Academy of Contemporary Music (Acoustic, Bass and Electric Guitar)

STRINGS

  • Mrs Silja Loya, Music Pedagogue Tampere Conservatoire, Finland; PGDip RCM (Violin) - Head of Strings
  • Mr Miguel Calvo, MMus Guildhall School of Music and Drama (‘Cello) - Assistant Head of Strings
  • Mrs Walija Chew, AGSM, GGSM (‘Cello)
  • Mrs Luisa Cordell, BMus University of Surrey (Harp)
  • Mr Peter Howe, ARCM (Classical, Acoustic and Jazz Guitar)
  • Mrs Julia McDonough, MA (Dist.), DipRCM, ARCM, CTABRSM (Violin, Viola)
  • Mrs Debbie Rogers, DipRCM (Double Bass)
  • Miss Jayne Spencer, AGSM, LGSM (‘Cello)
  • Mr Barry Sutton, AGSM (Violin, Viola)

WOODWIND

  • Mrs Denise Burt, FTCL, LTCL (Flute) – Head of Woodwind and Brass
  • Miss Jackie Hayter, BMus, LRAM, PGDip RCM (Bassoon)
  • Miss Elizabeth Horseman, BMus RCM (Oboe)
  • Mrs Fiona Howe, ARCM (Flute)
  • Miss Tia Kuchmy, Mus.B, GRNCM, ARNCM, LRAM, ARCM (Flute, Recorder)
  • Mrs Glynis Langley, GLCM, LLCM(TD) (Clarinet, Saxophone)
  • Mrs Michelle Nash, BA Canterbury, PGDip (Clarinet, Saxophone)
  • Miss Chloe Potter, BMus Guildhall (Clarinet, Saxophone)

BRASS

  • Miss Victoria Buddin, BMus, PGDip RCS (Trumpet)
  • Miss Jessica Ortony BMus Perf RSAM (French Horn)
  • Mr Paul Sykes, RMSM (Trombone, Euphonium, Tuba)

VOICE

  • Mrs Vanessa Crocker, B.Mus, LRAM, ARCM - Head of Vocal Studies
  • Mrs Jan Barklem, LLB, LGSM (Dist)
  • Mrs Rachel Bowen-Perkins, BMus
  • Mrs Laura Brown MA, MMus, ARCO, LTCL

SCHOOL SHOP

ST CATHERINE’S SPORTS CLUB

OTHER BUSINESS CENTRE STAFF